Sedm růží


Čínský drak


Drak v čínské mytologii

Draci jsou nedílnou částí čínské mytologie a života snad už od počátků civilizace. Čínský drak (také zvaný Lung) symbolizuje sílu, moc, dokonalost, statečnost, hrdinství, moudrost, vytrvalost, ušlechtilost a je symbolem božství. Přináší blahobyt a štěstí. Je považován za pána moří a vod obecně. Zjevuje se ve formě tornád, vírů a gejzírů.

Vizuálně se skládá z devíti částí jiných bytostí. Má hlavu qilina (mýtická bytost podobná jelenu s ohněm po celém těle), oči démona, kravské uši, jelení rohy, hadí krk, břicho z lastury, drápy orla, tlapy na nohou jsou tygří a tělo pokrývá 117 kapřích šupin.

Normální drak má pouze čtyři drápy, císařský pět. (Pětiprstý drak byl výsostným symbolem vládnoucí dynastie a použití tohoto motivu někým mimo pověření se trestalo smrtí!). Je schopný létat (ačkoliv nemá křídla) a libovolně měnit svůj tvar a velikost. Dokáže zmizet v záblesku světla či sloupci dýmu. Na jaře se vznáší v oblacích a na podzim plave v řekách a mořích. Je ztělesněním Yang. Na většině zobrazeních si draci pohrávají s planoucí perlou. Údajně je to právě tato perla která jim dodává jejich nadpřirozené schopnosti.

čínský drak

První drak se zjevil mýtickému imperátorovi Fu-Hsi (v jiných pověstech byl Fu-Hsi tím, který se narodil z prvotního vejce a stvořil svět) a zaplnil na nebi díru způsobenou monstrem Kung Kungem. Na jeho pohybu, spaní a dechu závisí den a noc a střídání ročních období.

Podle legend měl první drak devět synů a každý z nich měl vlastní osobnost. Přestože není nikde psáno, jak se jmenovali, tak většina lidí věří že jejich jména byla:

čínský drak

Draků je v čínské mytologie nepřeberné množství druhů. Nejznámější, na které jsem narazil, jsou:


Kontakt: grossmann@7ruzi.cz